21. Yüzyıl Reklamcılığında Dijital Ekranların Rolü

DOOH’u sosyal medya ile birleştirmek erişimi %200’ün üzerinde artırıyor
23 Kasım 2020

Dijital Açıkhava Reklamcılığının(DOOH) Yaptıklarını TV, Radyo, Basın ve Online Mecralar Neden Yapamaz?

Günümüzde dijital ekranlar ve teknolojik açıkhava reklamcılığı, benzersiz avantajlar sunan bir pazarlama kanalı haline gelmiştir. Önce, DOOH'un tv, basın, radyo ve online mecralara karşı avantajlarına değinip daha sonra ise yalnızca DOOH reklamcılığı ile yapabileceğiniz benzersiz pazarlama taktiklerinden bir kaçına göz atacağız.

Televizyon izlenmeye, Radyo dinlenmeye, Online tıklanmaya, Basın okunmaya bağlıdır.

Yukarıdaki tüm bu reklam mecraları, tüketicinin onu tüketmeyi ‘tercih etmesi’ ile kullanılır. Kanalı değiştirebilirler. Pencereyi kapatabilirler. Gazeteyi sayfasını bile açmadan bir kenara atabilirler. Tüketici bu özgürlüğü ve tercihe sahiptir.

Açıkhava (OOH) reklamcılığında, tüketici reklamlarınızı kapatamaz.

Açıkhava'da reklamlarınızı iyi planlıyorsanız, insanlar istemeyerek de olsa reklamları göreceklerdir. Bu nedenle açıkhava reklamcılığı kitle reklamcılığının ilk biçimlerinden biridir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada (Poster Advertising Study-Nielsen On Location Report 2017) dijital açıkhava reklam panoları için %89’a kadar geri bildirim oranı saptadı, yani hemen hemen her kişi, araştırma süresi boyunca en az bir DOOH içeriğini hatırladı. Ayrıca, insanların % 71'i DOOH içeriklerinin Online reklamlardan daha önemli olduğunu düşüncesini paylaştı.

Aslında bu hiç de şaşırtıcı değil. Facebook feed'inizi aşağı kaydırdığımızda dakikada düzinelerce reklamla bombardımana uğruyoruz. Google tamamen reklamdır - her arama sonucu bu web sitesi için bir reklamdır. Her reklam ayrıca diğer tüm reklamlar ile rekabet eder ve kullanıcı hala hepsini yok sayma gücüne sahiptir.

Ancak, OOH ve özellikle DOOH’da, kullanıcı reklam mesajını kendi isteyerek kontrol eder.

Bir yaya hayal edelim, Cuma öğleden sonra iş çıkışı yakındaki bir kafeye gidiyor. İki blok boyunca kaldırımda yürüyor ve yol boyunca, bir otobüs durağının, birkaç mağazanın önünden ve yol üzerindeki bir DOOH panosunun önünden geçiyor.

Tüm bu yerlerde yayaların dikkatini çeken hareket ve grafiklere sahip dijital reklamlar var. Ancak bir tanesi, gözüne takılmaktan çok daha fazlasını yapıyor. “Hafta Sonu İçin Planınız Var mı?” Dediğinde dikkatini çekiyor. Daha sonra bölgedeki yeni bir restoranda özel bir gece veya hafta sonu kaçamağı gibi yeni bir deneyim sunuyor.

Bu yaya bir Cuma günü bu reklamı gördü. Çünkü reklam, iş günü boyunca bu sokakta yürüyen insanlar için kişiselleştirildi. İnsanlar hafta sonu planlarını düşündüklerinde sadece Cuma öğleden sonra gösterilecek.

Statik bir OOH reklamı bunu yapamaz, çünkü yalnızca Cuma öğleden sonra değil, her zaman gösterilmesi gerekir. Bir televizyon reklamı da bu kadar hassas bir şekilde hedeflemeyi uygun bir maliyetle vaat edemez. Radyo için de aynı durum geçerlidir. Basın mecrasında ise günün belirli bir saatine reklam hedeflemenin zaten hiçbir yolu yok.

“İnsanların% 71'i dijital reklamların online reklamlardan daha önemli olduğunu düşünüyor.”

DOOH ile yayalar, sürücüler ve yolcular tarafından sıcak bir şekilde karşılanacak zamanında bir mesaj oluşturabilirsiniz. Çoğu insanın Online reklamlarda yaşadığı rahatsızlığa maruz kalmazlar. İşe gidip gelmenin bir parçası olarak görürler, reklamın mesajını alacaklar ve onun üzerinde düşüneceklerdir.

Dijital Açık Hava Reklamcılığı

Aynı Nielsen çalışması, ay boyunca dijital bir reklam panosu gören kişilerin % 16-18'inin o işletmenin web sitesini ziyaret ettiğini veya reklamla ilgili online arama yaptığını gösteriyor.

DOOH, tüketicinin dünyasına başka hiçbir reklam biçiminin sunamayacağı şekilde girmede eşsiz bir yeteneğe sahiptir. DOOH şirketinize şunları yapma olanağı sunar:

Sinirleriyle değil, izinleri ile Tüketicinin dünyasına ulaşın.

Yerinizi alın ve yok sayılmayın.

Belirli kitle hedeflerine kişiselleştirilmiş ve zamanında mesajlar gönderin.

Daha düşük bir maliyetle etkileşimi diğer reklamların sunacağından 3-4 kat artırın.

Yalnızca istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman reklam verin.

Online olmayanlar da dahil olmak üzere başka hiçbir pazarlama biçiminde bulunmayan gelişmiş teknolojileri kullanın.

Sosyal medya katılımını artırın.

Dijital dönüşüm hedeflerinize yüksek oranda trafik çekin.

İnsanlara, yalnızca medya kullanmayı seçtiklerinde değil, her zaman ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir